Podiel na dlhovej kríze majú aj Paríž a Berlín, tvrdí Monti

TOKIO 28. marca (WEBNOVINY) – Korene súčasnej dlhovej krízy v eurozóne siahajú do prvých rokov existencie spoločnej meny, kedy dohodnuté rozpočtové pravidlá porušovali najväčší členovia menovej únie, Nemecko a Francúzsko. Vyhlásil to v stredu taliansky premiér Mario Monti.

„Začiatok príbehu siaha do roku 2003, kedy euro ešte prežívalo svoje detské roky … Boli to práve Nemecko a Francúzsko, kto mal laxný postoj v otázke verejných deficitov a dlhov,“ povedal Monti počas návštevy Japonska dodal, že Paríž a Berlín vyslali týmto správaním zlý signál ostatným členom eurozóny.

Maastrichtské kritériá, podľa ktorých rozpočtový schodok členských štátov nesmie prekročiť 3 % ich hrubého domáceho produktu, Paríž a Berlín porušovali už v prvých rokoch fungovania eura.

Technokratický premiér Monti bol začiatkom minulej dekády členom Európskej komisie (EK).

Výkonný orgán EÚ v tom čase navrhoval zavedenie sankcií voči porušovateľom rozpočtových pravidiel eurozóny vrátane Francúzska a Nemecka, tieto snahy však vetovala Európska rada, v ktorej zasadajú predstavitelia vlád členských štátov únie.

„Ak otec a matka eurozóny porušujú pravidlá, nemôžte očakávať, že (krajina ako) Grécko ich bude dodržiavať,“ zdôraznil taliansky premiér.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...