Podľa 76 percent Slovákov je ekonomika zlá

26.3.2012

BRATISLAVA 26. marca (WEBNOVINY) – Približne tri štvrtiny Slovákov (76 %) hodnotí ekonomickú situáciu svojej krajiny negatívne. Pozitívne situáciu vníma minimum obyvateľov SR, a to iba 3 %.

V Českej republike sú ľudia menej skeptickí. Hospodársku situáciu svojej krajiny posudzuje ako zlú 62 % Čechov, ale pozitívne ju vníma tiež dosť málo občanov krajiny, a to 7 %.

Vyplýva to z prieskumu, ktorý v januári v ČR uskutočnili Centrum výzkumu veřejného mínění (CVVM) a na Slovensku agentúra Focus.

Pod záštitou združenia CEORG (The Central European Opinion Research Group) prieskum robili aj v Poľsku a Maďarsku. Najlepšie výsledky priniesol prieskum v Poľsku.

Nepriaznivo ekonomickú situáciu krajiny hodnotilo iba 36 % Poliakov. Zhruba pätina (22 %) ju označila za dobrú. Maďari hospodárstvo svojej krajiny hodnotili najpesimistickejšie. Za zlé ho označilo 85 % respondentov.

Kladne sa vyjadrilo iba 1 % obyvateľov Maďarska. Maďari sú však pomerne optimistickí v pohľade do budúcnosti. Zlepšenie očakáva 12 % respondentov čiže rovnako ako v Poľsku.

Na Slovensku predpokladá zlepšenie 11 % ľudí, ale v Česku so zlepšením rátajú iba 4 % respondentov. Zhoršenie čaká až 73 % Čechov, 54 % Maďarov, 46 % Slovákov a 36 % Poliakov.