Podľa Jensa Weidmanna krízu majú riešiť vlády nie banky

BERLÍN 16. novembra (WEBNOVINY) – Guvernér nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann v piatok varoval pred závislosťou na centrálnych bankách v boji proti dlhovej kríze.

Politici by sa nemali spoliehať na pomoc od centrálnych bánk a zbavovať sa zodpovednosti za rozhodnutia, povedal Weidmann.

Šéf Bundesbanky patrí k otvoreným kritikom plánu Európskej centrálnej banky neobmedzene nakupovať vládne dlhopisy problémových štátov eurozóny. Plánmi, ktoré ohlásila v septembri, podľa neho ECB prekračuje svoj mandát.

Kľúčovú úlohu v boji proti kríze by mali zohrávať inštitúcie s politickou legitimitou, akou je záchranný fond eurozóny, uviedol ďalej Weidmann.

Inak podľa neho hrozí, že stále viac dôležitých rozhodnutí budú prijímať „nevolení ľudia, ktorí sa nezodpovedajú parlamentnej kontrole“. Záchranný fond eurozóny „existuje a možno ho využiť“, dodal šéf nemeckej centrálnej banky.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...