Podľa Junckera sa dohoda o pomoci Cypru v januári neuzavrie

BRUSEL 10. januára (WEBNOVINY) – Je nepravdepodobné, že dohoda o pomoci Cypru sa uzavrie pred koncom januára. Vo štvrtok to uviedol šéf skupiny ministrov financií krajín eurozóny (Eurogroup) Jean-Claude Juncker.

„Nemyslím si, že budeme v takej pozícii, aby sme našli riešenie počas januára. Potrvá to dlhšie,“ vyhlásil Juncker. Rokovania skomplikovali obavy o udržateľnosť dlhu krajiny vzhľadom na rozsah pomoci. Tá by mohla dosiahnuť až 17 mld. eur, čo je prakticky hodnota ročného hrubého domáceho produktu (HDP) Cypru.

V júni minulého roka sa Cyprus stal štvrtou krajinou, ktorá požiadala o medzinárodnú finančnú pomoc od svojich partnerov v eurozóne a Medzinárodného menového fondu (MMF). Dôvodom je, že bankový sektor v krajine utrpel výrazné straty, keďže vlastnil veľké množstvo gréckych vládnych dlhopisov.

Cyprus sa označil za obeť reštrukturalizácie gréckeho dlhu a podľa vyhlásenia cyperských predstaviteľov očakáva od svojich európskych partnerov solidaritu. Podľa predstaviteľa nemeckej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Michaela Fuchsa však nemecký parlament pomoc pre Cyprus neschváli, kým krajina nebude dodržiavať pravidlá EÚ v oblasti transparentnosti a prania peňazí.

„Ak Cyprus nie je pripravený prijať pravidlá spojené s transparentnosťou a praním peňazí, pomoc pre Cyprus nebude,“ povedal Fuchs.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...