Podľa KDH sa podniky vďaka Smeru dostanú do vážnych ťažkostí

28.11.2013

BRATISLAVA 28. novembra (WEBNOVINY) – Popri minimálnej dani pripravila podľa podpredsedu KDH Miloša Moravčíka strana Smer-SD aj ďalšie nepríjemné opatrenie pre podniky.

Ako povedal pre agentúru SITA, podniky, ktoré od roku 2010 zápasia so stratami, budú platiť vyššie dane. Po novom sa totiž strata už nebude dať odpočítavať ľubovoľne počas nasledujúcich sedem rokov, ale len rovnomerne počas štyroch rokov.

„Túto nepríjemnú zmenu zákona o dani z príjmov presadil minister financií cez poslancov za Smer na rokovaní finančného výboru. Spravil tak bez diskusie s odbornou verejnosťou a bez diskusie s malými podnikmi, ktoré na to najviac doplatia,“ upozornil Moravčík.

Návrh prešiel bez diskusie

Podľa Moravčíka malá a technická zmena spôsobí mnohým podnikom vážne problémy. Predĺži totiž čas ich zotavovania sa z krízy a tým aj oddiali oživenie zamestnanosti na Slovensku.

„Totiž podniky, ktoré sa dostanú do strát, potrebujú v nasledujúcich rokoch použiť peniaze na splácanie svojich dlhov. Po novom však budú platiť vyššie dane a peniaze im budú chýbať. Skrátenie a sťaženie odpočtu straty im totiž zvýši daňovú povinnosť,“ povedal s tým, že napríklad podnik, ktorý sa dostal tento rok do straty 20-tisíc eur a v ďalších rokoch sa mu už podarí dosahovať zisk tritisíc eur ročne, po novom zaplatí štátu o 1760 eur viac.

Ešte väčšie problémy táto zmena podľa podpredsedu KDH narobí podnikom, ktoré sa vplyvom krízy dostali do niekoľkoročnej straty a ich cieľom je prežiť či zachovať zamestnanosť.

Výrazne vyššie dane

Hneď prvý rok ako sa dostanú zo strát, totiž zaplatia výrazne vyššie dane, ako by to bolo teraz. „Možnosť odpočítať si predchádzajúcu stratu z daňového základu je pritom úplne legitímna, lebo štát neplatí firmám zápornú daň počas zlých rokov,“ konštatoval.

Zmena v umorovaní strát zabolí podľa Moravčíka najviac malé podniky, pre ktoré je dôležité každé euro. „Tie môžu byť na vládu právom nahnevané, pretože veľkým podnikom poskytuje stimuly a malým vyrubuje nové a vyššie dane. Táto zmena môže mať tiež negatívny vplyv na záujem zahraničných investorov prísť na Slovensko. Otázka umorovania strát totiž patrí k ich základným otázkam, akými sú napríklad aj sadzba dane a zdaňovanie dividend,“ upozornil.