Podľa Ľubomíra Jahnátka sa obchodné reťazce polepšili

29.11.2012

BRATISLAVA 29. novembra (SITA) – Obchodné reťazce sa polepšili, predávajú menej nekvalitných potravín.

O výsledkoch kontrol Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) vo štvrtok informoval minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek. Z výsledkov vyplýva, že počet pochybení v priemere klesol z júnovej úrovne 40 % na 12% v mesiaci november.

„Ukazuje sa zmysel týchto kontrol,“ Jahnátek. Zdôraznil však, že situáciu treba naďalej monitorovať a presvedčiť sa, či nešlo iba o jednorazový jav. Vývoj bude rezort sledovať aj v priebehu budúceho roka.

Najväčší počet pochybení kontrolóri evidujú aj naďalej v prípade hyper a supermarketov, ktoré zlyhajú v takmer 59 percentách kontrol.

Jahnátek zároveň vyjadril znepokojenie aj nad rastúcim počtom prešľapov v prípade malých a stredných predajní. Celkového počtu 6033 kontrol v kamenných prevádzkach odhalili inšpektori nedostatky vo vyše tisícke prípadov.

Pri cestných kontrolách od konca septembra do polovice novembra veterinári preverili 770 dodávok potravín, čo predstavuje 2475 ton. Kritériám kontrolórov nevyhovelo 125 prepravcov, čo z celkového počtu tvorí vyše 16 %.

Naspäť do krajiny pôvodu sa muselo vrátiť 21 zásielok zo 43 tonami potravín. Na čele rebríčka v nekvalite dodávaných výrobkov sa opäť umiestnilo Poľsko, avšak počet nevyhovujúcich poľských dodávok klesol od posledných kontrol zo 40 % na 20 %.

Zo 189 kontrolovaných zásielok pochybilo 41. Miera zlých dodávok z Maďarska, Rakúska a Slovenska sa podľa Jahnátka naďalej drží na stálej úrovni v rozmedzí 10 až 12 %.

Prepravcovia najčastejšie chybili v oblasti dodržiavania hygieny, teplotného režimu a správnosti označovania tovaru, prípadne im chýbala potrebná dokumentácia.