Podľa prieskumu Európanov stále výrazne ovplyvňuje kríza

BRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) – Európski spotrebitelia sa už učia žiť s krízou. Vyplýva to z výsledkov prieskumu Cetelem Barometer 2013, ktorý spoločnosť Cetelem uskutočnila vlani v novembri na 12 európskych trhoch svojej pôsobnosti medzi 6 500 respondentmi.

„Problém s krízou a súvisiacim zadlžením štátov neustále vplýva na život Európanov. To sa odzrkadľuje aj na hodnotení situácie v krajine, ktoré každým rokom klesá,“ konštatuje spoločnosť.

Európski spotrebitelia dali svojej krajine v priemere 3,6 bodu z desiatich možných. Najoptimistickejší boli tradične v Nemecku, kde dali krajine hodnotenie 5,9 bodu, naopak, najhoršie hodnotenia prišli z juhoeurópskych krajín ako Portugalsko, Španielsko a Taliansko.

Slováci dali svojej krajine 3,7 bodu, teda o 0,3 bodu menej ako v rovnakom prieskume pred rokom.

Európania však naďalej hodnotia situáciu v krajine a svoju osobnú rozdielne. Kým štáty bodujú nižšími známkami, sami sa cítia byť na tom o čosi lepšie. Svoju osobnú situáciu totiž v priemere ohodnotili na 4,7 bodu z desiatich. V tomto prípade svoju osobnú situáciu výrazne lepšie hodnotia paradoxne najmä spotrebitelia zo spomínaných štátov južnej Európy.

Problémom európskeho obyvateľstva zostáva nedostatok financií. Až 71 % opýtaných v prieskume totiž uviedlo, že nemá na nakupovanie toľko prostriedkov, koľko by si želali.

„Tým klesá a mení sa aj ich chuť nakupovať,“ uvádza Cetelem. V priemere každý druhý Európan pritom podľa prieskumu tvrdí, že žije od výplaty k výplate. Výnimku tvoria Nemci, Belgičania a Briti.

Štúdie Cetelem Barometer sa v novembri 2012 zúčastnilo spolu 6 500 Európanov, pričom z každej krajiny to bolo minimálne 500 osôb.

Prieskum sa realizoval v dvanástich štátoch Európy a to v Nemecku, Belgicku, Španielsku, Francúzsku, Maďarsku, Taliansku, Poľsku, Portugalsku, Českej republike, Rumunsku, Veľkej Británii a na Slovensku.

Akciová spoločnosť Cetelem Slovensko je úverová spoločnosť, ktorá na Slovensku pôsobí od roku 2000. Je členom bankovej skupiny BNP Paribas.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...