Podľa Rigy centrálna banka bráni vstupu Lotyšska do eurozóny

Ilustračné foto SITA/APRIGA 5. apríla (WEBNOVINY) – Lotyšský premiér Valdis Dombrovskis obvinil Európsku centrálnu banku (ECB) z nesprávneho posudzovania kritérií pre vstup do eurozóny.

Pre agentúru AFP premiér uviedol, že jeho krajina smeruje k tomu, aby sa členom menovej únie stala v roku 2014, ak sa kritéria uplatnia spravodlivo.

„Teraz máme problémy s niektorými predstavami ECB o tom, ako uplatňovať maastrichtské kritériá,“ povedal Dombrovskis.

Tieto kritériá súvisia s úrovňou štátneho dlhu, deficitu, inflácie a stability úrokových sadzieb. Metódu ECB na posudzovanie inflácie v ekonomikách uchádzačov o členstvo v menovej únii, označil lotyšský premiér za tvrdohlavú.

Banka totiž na porovnávanie používa nízke miery členských krajín EÚ, ktoré uplatňujú úsporné opatrenia pod dohľadom Medzinárodného menového fondu. „Je to veľmi čudná logika,“ zdôraznil. Dombrovskis uviedol, že jeho krajina tento problém predloží Európskej komisii, ktorá sa chystá zverejniť rozhodujúcu správu o pripravenosti krajiny na členstvo v eurozóne.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...