Podľa SaS sú kroky Smeru ranami istoty pre strednú vrstvu

26.4.2012

BRATISLAVA 26. apríla (WEBNOVINY) – Ekonomické kroky vlády Roberta Fica budú namiesto istôt pre občanov znamenať „rany istoty“, varuje predseda SaS Richard Sulík.

„Robert Fico ponúka rany istoty najmä pre strednú vrstvu, je to obyčajné okrádanie ľudí. Táto vláda nevie a nedokáže šetriť, nevie a nedokáže znížiť verejné výdavky, dokáže len zvyšovať dlhy,“ povedal vo štvrtok na tlačovej besede.

Za najväčšiu ranu istoty považuje exminister sociálnych vecí Jozef Mihál znižovanie odvodu do druhého piliera z deviatich na šesť percent, ktoré vláda zvažuje. „Ak si sporiteľ pri priemernom zárobku odkladá okolo 70 eur, zníženie bude znamenať približne o 24 eur menej a zníženie budúceho dôchodku o približne 70 až 80 eur mesačne,“ varoval Mihál.

Mihál varoval, že ohlasovaný súbor opatrení sa najviac dotkne mladých rodín, ktoré tvrdo pracujú. Dotkne sa ich totiž prípadné zvýšenie dane z nehnuteľností, zníženie paušálnych výdavkov živnostníkov aj možné obmedzenie rodičovských príspevkov pri narodení dieťaťa či prídavkov na deti pre lepšie zarábajúcich.

Poslanec NR SR za SaS Jozef Kollár upozornil, že zrušenie rovnej dane neprinesie očakávaný efekt a jej prípadné zavedenie bude pre európske pravidlá ťažké. Podľa Sulíka je argumentácia Smeru-SD založená na tom, že zvýšenie sa dotkne bohatých, len útokom na najnižšie ľudské pudy ako je závisť.