Podľa Šefčoviča inde neberú euroval tak groteskne, ako u nás

1.3.2012

BRATISLAVA 1. marca (WEBNOVINY) – Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič je prekvapený z množstva dezinformácií, ktoré sa aj v predvolebnej kampani objavujú na tému euroval.

„Sám som prekvapený tým, ako sa snaží táto téma prezentovať ako nejaká dobročinná nepotrebná pomoc jednej krajine,“ uviedol Šefčovič po dnešnom rokovaní s prezidentom Ivanom Gašparovičom.

Diskusia o tom, ako prejaviť solidaritu a ako konať, aby sa EÚ dostala z krízy, je podľa Šefčoviča zložitá nielen na Slovensku, ale aj v krajinách, ktoré musia do projektov zachraňujúcich euro vložiť obrovské peniaze. Všade sa o eurovaloch veľa diskutuje, len málokde však tak groteskne ako u nás, doplnil.

Od vstupu Slovenska do EÚ v roku 2004 sme stále viac dostali ako dali a podľa Šefčoviča sme v pluse približne 3,6 miliardy eur. „Za posledný rok len poľnohospodári dostali vyše 660 miliónov eur, čo je viac ako celý príspevok Slovenska do rozpočtu EÚ,“ dodal s tým, že aj toto treba mať na mysli, keď hovoríme o solidarite v EÚ.

S podpredsedom EK súhlasí aj hlava štátu. Gašparoviča hnevá, že nehovoríme o tom, koľko peňazí sme už mohli z EÚ vyčerpať a doteraz sme ich nevyčerpali. „Keby občania vedeli, koľko peňazí sme už mohli mať a koľko ešte môžeme dostať, tak ani tie eurovaly by neboli také odpudzujúce,“ poznamenal prezident s tým, že podľa jeho informácií ešte sedem rokov budeme vo vzťahu k EÚ plusoví.