Podľa šéfky MMF Portugalsko nemusí reštrukturalizovať dlh

LISABON 6. januára (WEBNOVINY) – Reštrukturalizácia portugalského dlhu nie je v súčasnosti aktuálna a plnenie záchranného programu v krajine pokračuje dobre.

V sobotu to vyhlásila šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová pre portugalský týždenník Expresso.

Lagardeová zároveň vyjadrila presvedčenie, že Portugalsko nebude nasledovať Grécko a nedostane sa do špirály hospodárskej recesie.

„Nie je to predmetom diskusie,“ reagovala šéfka MMF na otázku novinárov, či bude potrebné reštrukturalizovať portugalský dlh.

„Portugalskí lídri sa zaviazali, že urobia, čo bude nevyhnutné pre to, aby krajina dokončila program a opäť získala prístup na dlhopisové trhy,“ povedala Lagardeová. Podľa jej slov by Lisabon nemal očakávať zmeny v dohode o úvere. Na otázku, či je šéfka MMF presvedčená o tom, že Portugalsko nepôjde gréckou cestou Lagardeová odpovedala: „Áno som.“

Niektorí analytici uviedli, že Portugalsko by mohlo potrebovať viac úverových prostriedkov, ak sa má na trhy s cennými papiermi vrátiť v treťom kvartáli tohto roku. EÚ a MMF v roku 2011 poskytli Portugalsku záchranný úver vo výške 78 mld. eur.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...