Podľa S&P musí Francúzsko znížiť deficit, inak rating klesne

PARÍŽ 28. mája (WEBNOVINY) – Francúzsko bude musieť urobiť sľúbené škrty v rozpočte, ak sa chce vyhnúť ďalšiemu zníženiu úverového ratingu. Agentúre Reuters to v pondelok povedal analytik ratingovej agentúry Standard & Poor’s (S&P) pre Francúzsko Marko Mrsnik.

„Pri úvahách o budúcom ratingu vychádzame z predpokladu, že francúzsky rozpočet na rok 2014 bude obsahovať dodatočné opatrenia smerom k nižším deficitom. Očakávame miernu recesiu v tomto roku a následne pomalé zotavovanie,“ vyhlásil Mrsnik.

S&P očakáva, že Francúzsko v budúcom roku zníži svoj deficit na 3,3 % hrubého domáceho produktu z tohtoročných očakávaných 3,8 %. Agentúra tiež predpovedá, že francúzska ekonomika sa v roku 2013 zmenší o 0,2 % a v nasledujúcom narastie o 0,6 %. Oponuje tak Parížu, ktorý v roku 2014 očakáva rast na úrovni dvojnásobku tejto hodnoty.

Ratingová agentúra S&P v januári Parížu odobrala prestížny rating AAA a súčasné hodnotenie na úrovni AA+ by mohla potvrdiť, ak bude do dvoch alebo troch rokov viditeľná stabilizácia verejného dlhu, povedal Mrsnik. Dodal však, že nie je isté, či sa to francúzskej vláde do roku 2015 podarí. Naopak, ak sa budú „vyhliadky ekonomického rastu naďalej zhoršovať, alebo bude hospodárstvo ohrozovať pretrvávajúca strnulosť na trhu práce a v sektore služieb“, hrozí krajine ďalšie zníženie ratingu.

Rating AAA Francúzsku už minulý rok odobrala agentúra Moody’s, Fitch ho Parížu stále udržiava. Napriek strate najvyššieho hodnotenia od dvoch z troch svetových ratingových agentúr si však Francúzsko s pomocou lacných peňazí, ktoré niektoré centrálne banky pumpujú do ekonomík, v uplynulom období požičiavalo financie s rekordne nízkymi úrokmi.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...