Podmienky nákupu dlhopisov ECB sú problematické

FRANKFURT 21. januára (WEBNOVINY) – Požiadavka Európskej centrálnej banky (ECB), že vlády musia najprv zreformovať svoje ekonomiky, než banka odkúpi ich dlhopisy, by mohla ohroziť nezávislosť ECB.

Povedal to v pondelok člen Rady guvernérov ECB Jens Weidmann švédskemu denníku Dagens Nyheter. Program odkupu dlhopisov ECB umožňuje banke odkúpiť vládne obligácie zadlžených krajín výmenou za reformné opatrenia.

„Je to pokus vlád o boj s príčinami zadlženia. Program je tak však od nich závislý, a to je problematické,“ komentoval Weidmann reformné podmienky programu, ktorý ešte nebol aktivovaný. Varoval tiež pred spoliehaním sa na ECB ako na jedinú organizáciu, ktorá bojuje proti kríze.

Weidmann je šéfom nemeckej centrálnej banky a zároveň jediným členom Rady guvernérov ECB, ktorý hlasoval proti programu nákupu dlhopisov, známemu aj ako OMT (Outright monetary transactions).

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...