Podnikatelia lobovali u prezidenta za boj proti korupcii

BRATISLAVA 21. mája (WEBNOVINY) – Podnikatelia prišli v utorok lobovať u prezidenta Ivana Gašparoviča, s hlavou štátu diskutovali o tom, ako by mohol pomôcť v boji proti korupcii.

„Táto téma je celospoločenská, preto tam vidíme aj úlohu prezidenta v tom, aby túto tému pretláčal vo verejnej diskusii,“ skonštatoval výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Róbert Kičina.

Členovia PAS navrhli 26 opatrení na boj proti korupcii, rozdelili ich do troch skupín. Prvá sa týka ochrany ľudí, ktorí nahlasujú korupciu, ale aj ochrany novinárov pred trestným stíhaním za ohováranie.

V druhej skupine sú opatrenia na zamedzenie nekalého lobingu, ako napríklad zverejnenie poslaneckých pozmeňujúcich návrhov v medzirezortnom pripomienkovom konaní tak, aby o nich mohla diskutovať aj verejnosť.

„Pozmeňovacie návrhy sú dnes úplne mimo verejnej diskusie a často môžu úplne zmeniť znenie zákonov,“ vysvetľuje Kičina. Pomôcť potlačiť nekalý lobing by podľa neho mohlo aj sprehľadnenie stretnutí politikov s podnikateľmi, napríklad prostredníctvom elektronických návštevných kníh.

Treťou skupinou diskutovaných návrhov opatrení na boj proti korupcii je posilnenie zodpovednosti politických nominantov a politických strán. Členovia PAS navrhujú, aby sa zverejňovali politické nominácie vo verejnej správe a štátnych podnikoch a aby boli zmluvy štátnych manažérov zverejnené na internete.

„Aj predstavitelia PAS, aj prezident sa zhodli na tom, že asi najväčším problémom slovenského podnikania je nielen prebyrokratizovaný systém, ale predovšetkým korupcia a slabá vymožiteľnosť práva,“ povedal hovorca prezidenta Marek Trubač. Ako dodal, prezident podporuje väčšinu návrhov, no má obmedzené možnosti. „Na druhej strane je však tým jazýčkom na váhach, ktorý môže zákon vrátiť, aj keď ho nemôže zmeniť,“ uzavrel Trubač.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...