Podnikatelia zažijú ranu istoty, varuje opozičné SDKÚ

BRATISLAVA 11. októbra (WEBNOVINY) – Vláda Roberta Fica prináša v navrhovanom rozpočte na rok 2014 podnikateľom ranu istoty v podobe daňových licencií.

Vyhlásili to na piatkovom brífingu predstavitelia opozičnej SDKÚ-DS, podľa ktorých dodatočné zaťaženie môže niektoré podnikateľské subjekty odradiť od podnikania.

Predseda strany Pavol Frešo zároveň označil budúcoročný štátny rozpočet za prezidentský. „V ekonomickej rovine tento rozpočet priamo ohrozuje zamestnanosť a aktívnych ľudí,“ vyhlásil v reakcii na vládou schválený návrh rozpočtu Pavol Frešo.

Opozičná SDKÚ-DS zároveň tvrdí, že pripravený rozpočet je len dočasný. Predstavitelia strany upozorňujú napríklad na to, že kým pred rokom vláda počítala na budúci rok s úrovňou nezamestnanosti 13,5 %, v súčasnosti očakáva nezamestnanosť 14,3 %.

Podpredseda strany Ivan Štefanec zároveň upozornil aj na samotný schodok verejných financií, ktorý vláda ešte vlani očakávala vo výške 2,4 %, avšak návrh rozpočtu pre budúci rok počíta s deficitom už 2,8 % hrubého domáceho produktu.

Kritike opozičná strana podrobil aj očakávaný nárast verejného dlhu až na 56,8 % výkonu ekonomiky. „Všetky základné ukazovatele sú horšie, dostávame sa opäť na rekordnú úroveň zadlženosti,“ upozornil Štefanec.

Ako jedno z najväčších rizík rozpočtu vníma Štefanec rezort zdravotníctva. Rozpočet totiž podľa jeho slov neráta s pokračovaním zadlžovania nemocníc. „V rozpočte sa tento faktor podceňuje. Ďalšie riziká sú hospodárenie štátnych podnikov, dividendy majú narásť o pol miliardy eur a v roku 2015 majú dividendy opäť klesnúť,“ dodal podpredseda SDKÚ-DS.

Návrh rozpočtu, ktorý vo štvrtok schválil vládny kabinet, je podľa premiéra Roberta Fica rozpočtom sociálneho zmieru, je zodpovedný, solidárny a pokrízový. Viac sa dočítate TU.

Schválený návrh rozpočtu v piatok kritizovala aj opozičná KDH. Podľa slov predsedu KDH Jána Figeľa návrh budúcoročného štátneho rozpočtu nerieši ťažkosti ľudí, ale ich naopak prehlbuje. Viac sa dozviete TU.

Viac o rozpočte 2014:

Schválený rozpočet je podľa Fica pokrízový a sociálny

Schválený rozpočet je podľa Roberta Fica pokrízový

Envirorezort bude mať o tretinu nižší rozpočet

Rezort spravodlivosti si prilepší, viac pôjde na väzenstvo

Vláda ukrojila aj z budúcoročného rozpočtu pre školstvo

Rozpočet ministerstva vnútra sa zvýši o 124 percent

Na obranu pôjde jedno percento hrubého domáceho produktu

Na slovenskú kultúru pôjde z rozpočtu menej peňazí

Úrad vlády dostane budúci rok o 15 percent menej

Rozpočet parlamentu sa zvýši, nakúpia aj počítače

Rezort diplomacie bude mať budúci rok menej peňazí

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...