Podpredseda SDKÚ-DS žiada od Fica analýzu verejného dlhu

BRATISLAVA 30. júla (WEBNOVINY) – Vláda by mala predložiť analýzu nárastu verejného dlhu a tiež aktualizácie dlhu na nasledujúce roky. Tvrdí to podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec.

Túto požiadavku odôvodňuje tým, že výška verejného dlhu naplnila celoročnú plánovanú úroveň už v prvom štvrťroku a momentálne dosahuje rekordnú výšku 54,9 % hrubého domáceho produktu. Na jedného pracujúceho občana to podľa Štefanca znamená dlh vyše 17 tis. eur.

„Stále tiež očakávame, že si vláda splní svoju zákonnú povinnosť a urýchlene predloží na rokovanie národnej rady návrh opatrení, ktorými navrhuje zabezpečiť zníženie dlhu. Potrebujeme konečne činy, ktoré znížia naše dlhy,“ tvrdí vo svojom vyhlásení podpredseda SDKÚ-DS.

Za takéto činy považuje najmä štrukturálne zmeny a podstatné úsporné opatrenia, ale aj využitie prostriedkov z plánovanej situácie na zníženie dlhu.

Ministerstvo financií SR však už po zverejnení údajov Eurostatom minulý týždeň reagovalo na opozičné vyjadrenia, že Slovensko si už v tomto roku na splácanie dlhu požičiavať nepotrebuje a verejný dlh tak už v tomto roku neporastie. Za nárastom dlhu zo začiatku roka totiž podľa rezortu financií stálo využitie výhodných podmienok na trhu a predzásobenie sa na celý rok 2013.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...