Pohonné látky v Európskej únii dražejú

12.10.2012

BRATISLAVA 12. októbra (WEBNOVINY) – Ceny pohonných látok v krajinách EÚ v priemere stúpli, a to aj napriek tomu, že vo väčšine štátov zaznamenali ich pokles. Benzín zdražel nepatrne, nafta o 1 cent za liter.

Ako informoval Tomáš Novotný z portálu natankuj.sk, ceny benzínov stúpli v desiatich krajinách únie, poklesli v dvanástich. Naftu drahšie tankovali v jedenástich štátoch, naopak lacnejšie v trinástich.

„Rast priemerných cien v celej EÚ potiahli štáty s veľkým množstvom čerpacích staníc, v ktorých ceny benzínov a nafty narástli. Ide predovšetkým o Nemecko, Francúzsko a krajiny Beneluxu,“ uviedol Novotný.

Za posledný týždeň najväčší rast cien benzínov zaznamenali v Nemecku, o 0,031 eur na liter, a v Belgicku o 0,019 eur na liter. V Nemecku najvýraznejšie zdražela aj nafta a to o 0,048 eur na liter. Výrazné zdraženie o 0,023 eur na liter pocítili aj v Luxembursku.

Spotrebitelia sa mohli tešiť vo Švédsku, kde ceny benzínov klesli najviac, a to o 0,039 eur na liter, a v Slovinsku, v ktorom benzín zlacnel o 0,032 eur na liter. Vo Švédsku zároveň zlacnela najviac aj nafta, o 0,027 eur na liter, a výraznejší pokles o 0,025 eur na liter zaznamenali aj vo Veľkej Británii.

Cena LPG zase najvýraznejšie klesla v Rumunsku a Španielsku, v oboch krajinách o 0,007 eur na liter. LPG najviac zdraželo v Taliansku a Luxembursku, o 0,009 eur na liter.

Slovensko si už štvrtý týždeň po sebe drží 16. miesto v rebríčku najnižších cien benzínov v rámci krajín EÚ, v rebríčku najnižších cien nafty sa posunulo zo 16. na 15. miesto.

„Benzíny na Slovensku sú oproti priemeru únie lacnejšie o 7,5 centu za liter. Priemerná cena nafty v únii je v porovnaní s našou krajinou vyššie o 4,5 centu za liter,“ uviedol Novotný.