Poisťovňa Dôvera má zmluvy so všetkými nemocnicami

2.7.2012

BRATISLAVA 2. júla (WEBNOVINY) – Poisťovňa Dôvera podpísala zmluvy so všetkými univerzitnými, fakultnými, krajskými a špecializovanými lôžkovými zdravotníckymi zariadeniami.

Poistenci, ktorí čakajú na plánovaný zákrok, tak môžu nastúpiť do svojej nemocnice. Informoval o tom Branislav Cehlárik, manažér odboru PR poisťovne Dôvera.

Súčasťou nových zmluvných podmienok bolo aj rozpustenie štátnej rezervy medzi poskytovateľov.

„Použili sme jednotný kľúč, peniaze sme rozdelili rovnomerne podľa veľkosti a typu zdravotníckeho zariadenia. Je pre nás dôležité, aby nás poistenci vnímali ako stabilizujúci prvok v zdravotníckom systéme,“ povedal generálny riaditeľ poisťovne Dôvera Martin Kultan.

Poskytovatelia lôžkovej zdravotnej starostlivosti budú rezervu čerpať od júla do konca tohto roka.

Pokryť im má mzdové nároky zdravotných sestier a lekárov.

Odvod za poistencov štátu sa od 1. júla do konca roka 2012 zvýšil na 4,32 percenta. Vyplýva to z novely zákona o zdravotnom poistení Richarda Rašiho (Smer-SD), ktorá v nedeľu nadobudla účinnosť.

Právna norma týmto spôsobom rozpúšťa rezervu zo štátneho rozpočtu vo výške 50 mil. eur na prekrytie nedostatku zdrojov v zdravotníctve na vyššie platy sestier a lekárov.

Chýbajúce peniaze teda dorazia prostredníctvom vyšších platieb za poistencov štátu zdravotným poisťovniam a následne poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v druhom polroku. Na zákonom priznané platy sestier a lekárov do konca roka bude potrebných približne o 107 mil. eur viac, ako pokrýva terajší systém, pre rok 2013 to bude odhadom 175 mil. eur.