Poisťovňa prezradila, ako postupovať pri zvyšovaní dôchodkov

BRATISLAVA 18. januára (WEBNOVINY) – Dôchodky sa od januára zvyšujú o pevné sumy, pričom nie je potrebné, aby dôchodcovia o zvýšenie žiadali.

„V januárovej sume dôchodku je aj doplatok zvýšenia od 1. januára 2013 do posledného dňa pred výplatným termínom,“ uviedol v piatok hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Rozhodnutia o zvýšených dôchodkoch Sociálna poisťovňa priebežne rozposiela, doteraz odoslala viac ako 721 tis. rozhodnutí. Zvyšných zhruba 600 tis. rozhodnutí by mala poisťovňa odoslať do polovice februára.

Ak rozhodnutie dôchodcovia ešte nedostali a súhrne ho potrebujú pre ďalšie úrady, môžu požiadať ústredie Sociálnej poisťovne alebo jej pobočku o jeho prioritné vystavenie.

Starobné dôchodky sa v roku 2013 zvýšia o 11,20 eura a starobné dôchodky vyplácané v sume jednej polovice o 3,50 eura. Predčasný starobný dôchodok vzrastie o 11,50 eura a predčasný starobný dôchodok vyplácaný v sume jednej polovice o 4,10 eura.

Od januára vzrastie invalidný dôchodok priznaný pre pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, invalidný dôchodok priznaný ako dôchodok za výsluhu rokov a sociálny dôchodok porastú zhodne o 10,10 eura, v prípade sumy jednej polovice pôjde o 3,60 eura s výnimkou sociálneho dôchodku.

O 5,90 eura sa zvýši invalidný dôchodok priznaný pri poklese schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť najviac o 70 % a pri sume jednej polovice o 2,40 eura. Od januára vzrastie aj vdovský a vdovecký dôchodok, a to o 7,30 eura, v sume jednej polovice o 3,20 eura, a sirotský dôchodok o 3,90 eura, v prípade jednej polovice o 1,90 eura.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...