Poisťovňa Union začala boj proti vláde, nechce sa spájať

1.8.2012

BRATISLAVA 1. augusta (WEBNOVINY) – Zdravotná poisťovňa Union zostáva a aj v budúcnosti chce pôsobiť v oblasti zdravotného poistenia na Slovensku.

Ako uviedol generálny riaditeľ Unionu Roman Podolák, urobia všetko pre zachovanie systému zdravotného poistenia s viacerými poisťovňami, pretože veria, že tento systém je efektívnejší ako systém jednej poisťovne bez konkurencie.

Reagoval tak na zámer vlády vytvoriť jednu štátnu zdravotnú poisťovňu, ktorá by mohla fungovať už od roku 2014.

Aké konkrétne kroky podniknú pre zachovanie pluralitného systému, bližšie nekonkretizoval.

Člen predstavenstva Unionu Boris Masloviec však priblížil, že akcionár poisťovne, ktorým je holandská zdravotná poisťovňa Achmea, kroky slovenskej vlády analyzuje a už stihol vládu informovať o svojej nevôli a nesúhlase.

„Akcionár sa zariadi podľa toho, aké kroky vláda vykoná,“ povedal Masloviec. Zároveň dodal, že by skôr privítali diskusiu o výhodách a nevýhodách unitárneho systému ako rýchle rozhodovanie o spájaní poisťovní.

Nerelevantný argument

Argument vlády na vytvorenie jednej poisťovne, ktorý sa opiera o zisky zo zdravotného poistenia, považuje Podolák za nerelevantný.

„Zisk je dnes podľa zákona regulovaný, čo rešpektujeme a sme pripravení v tomto legislatívnom prostredí aj naďalej pôsobiť,“ povedal Podolák.

Ako pokračoval, ich cieľom je čo najlepšie a najskôr vyliečiť pacienta, pričom dokážu tento proces ekonomicky a efektívne riadiť.

Podolák zároveň zdôraznil, že Union je jediná objektívna poisťovňa na trhu, keďže nemá ekonomický záujem v žiadnom zo zariadení zdravotnej starostlivosti, a to na rozdiel od štátu, ktorému patrí ako zdravotná poisťovňa tak i nemocnice.

Bránia sa znížením čakacích lehôt

Za najväčší prínos pluralitného systému poisťovní považuje ukazovateľ štatistiky pacientov čakajúcich na poskytnutie zdravotnej starostlivosti.

Podolák udáva, že kým štátna poisťovňa mala ku koncu roka na čakacích listinách viac ako sedemtisíc poistencov, Union len 77.

Union chce o poistencov bojovať aj naďalej. Diskusiu o jednej poisťovni nevidí generálny riaditeľ ako dôvod na zmenu poisťovne.

Poistencov ubezpečuje, že Union sa o nich bez ohľadu na ďalší vývoj postará. Namiesto zlučovania poisťovní vyzýva vládu, aby sa radšej spoločne venovali zlepšovaniu zdravotného stavu slovenských občanov.

„My sme s našimi skúsenosťami zo slovenského trhu a z Holandska, ktoré má celosvetovo najlepšie fungujúce zdravotníctvo, pripravení prispieť svojím dielom,“ dodal Podolák.

Vláda schválila zámer vytvorenia jednej zdravotnej poisťovne uplynulý týždeň.