Poisťovne nevyriešili hroziaci kolaps malých nemocníc

1.3.2012

BRATISLAVA 29. februára (WEBNOVINY) – Súkromné zdravotné poisťovne Union a Dôvera sa v stredu nedohodli s malými nemocnicami na podmienkach zmlúv pre ďalšie obdobie.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa poisťovne Union Judita Smatanová, zástupcovia Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) na stredajšom rokovaní predložili protinávrh zmluvných podmienok na ponuku poisťovne z 9. februára tohto roka. „K návrhu ANS sa vyjadríme na budúci týždeň,“ uviedla hovorkyňa. Rámec rokovaní je podľa nej daný reálnym vývojom zdrojov pre tento rok. „V tomto roku očakávame stagnáciu zdrojov, tomu je potrebné prispôsobiť aj výdavky,“ dodala.

Lekári dostali od Dôvery návrhy na zvýšenie cien

Zdravotná poisťovňa Dôvera rokovala okrem ANS aj so združením súkromných lekárov Zdravita. Zhodli sa na tom, že rokovania o nových zmluvách budú pokračovať. „Záujem dohodnúť sa na spolupráci prejavili všetky strany,“ uviedla pre agentúru SITA PR manažérka poisťovne Zuzana Horníková. Dôvera podľa nej chápe riziká, ktoré pre poskytovateľov znamenajú vyššie platy lekárov aj sestier. Nespochybňuje požiadavky na nárast financií pre nemocnice ani ambulantný sektor. Na druhej strane musí vychádzať zo zdrojov, ktoré má k dispozícii.

Zástupcovia nemocníc aj ambulantných lekárov dostali od Dôvery návrhy na zvýšenie cien. „Keďže návrhy sú stále predmetom rokovaní, nebudeme ich v tejto chvíli bližšie špecifikovať. V prípade, že do zdravotníctva prídu dodatočné financie (napríklad sa rozpustí rezerva vlády 50 mil. eur), Dôvera je pripravená zohľadniť ich v návrhoch a čo najskôr rokovať s poskytovateľmi o upravených zmluvných a cenových podmienkach. Zároveň je presvedčená, že priestor na zvýšenie platieb musia hľadať poskytovatelia a zdravotné poisťovne spoločne, aj odstránením zbytočnej preskripcie a nepotrebných vyšetrení,“ dodala Horníková. Ďalšie rokovania sú dohodnuté na budúci týždeň, resp. o dva týždne.

Malým nemocniciam hrozí kolaps

Malé nemocnice nie sú schopné samy zabezpečiť dostatok zdrojov na rast platov lekárov a sestier. Situácia v nich začína byť údajne kritická. „Nie je v silách nemocníc, aby túto situáciu zvládli,“ upozornil na utorkovej tlačovej besede šéf ANS Marian Petko. Zlepšenie finančného ohodnotenia lekárov a sestier spôsobí, že približne 80 % všetkých príjmov zo zdravotných poisťovní pôjde na mzdy. Zdravotnícke zariadenia však tvrdia, že musia kupovať aj lieky a iné tovary. Ak nedostanú viac peňazí, nebudú vraj schopné zabezpečiť liečbu pacientov. Ako samy deklarujú, na poplach bijú preto, aby napokon problémy nedoľahli na pacienta.

Celý článok si prečítajte TU.