Pokles gréckeho priemyslu sa vo februári spomalil

ATÉNY 1. marca (WEBNOVINY) – Pokles gréckeho priemyselného sektora vo februári mierne spomalil. Priemyselná výroba v krajine je však naďalej v hlbokej recesii, keďže objem nových objednávok sa opäť znížil.

To núti podniky rušiť pracovné miesta. Vyplýva to z piatkových výsledkov prieskumu agentúry Markit. Index nákupných manažérov (PMI) gréckeho priemyslu vzrástol vo februári na úroveň 43 bodov a dosiahol tak deväťmesačné maximum.

Naďalej však ostáva pod hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast sektora od poklesu. V januári bol tento ukazovateľ na úrovni 41,7 bodu. Pod hranicou 50 bodov sa nachádza už od septembra 2009.

Podniky vo februári zaznamenali ďalší pokles nových objednávok, aj keď tempo poklesu bolo najpomalšie za posledných sedem mesiacov. Nové objednávky na export však klesali výraznejšie. Podľa predpokladov by mal grécky úsporný program krajinu udržať v tomto roku v recesii už šiesty rok po sebe.

Grécka vláda počíta s poklesom hrubého domáceho produktu (HDP) na úrovni 4,5 %. Hoci miera znižovania počtu pracovných miest bola najnižšia od júna 2011, je stále významná a prispieva k rekordnej miere nezamestnanosti, ktorá sa pohybuje na úrovni okolo 27 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...