Pokles japonského priemyslu sa v septembri prehĺbil

TOKIO 13. novembra (WEBNOVINY) – Japonská priemyselná produkcia v septembri podľa revidovaných údajov medzimesačne klesla o 4,1 %.

Pod toto oslabenie sa podľa agentúry Reuters podpísal pokles exportu a spor o územie s Čínou, ktorý negatívne vplýval na kapitálové výdavky korporácií.

Revidované údaje sú v súlade s pôvodnými číslami. Pokles priemyselnej výroby krajiny sa tak prehĺbil oproti augustu, kedy bol na úrovni 1,6 %. Index využitia kapacít sektora klesol v septembri o 5,5 % na 81,1 bodu.

Japonská ekonomika sa v treťom kvartáli tohto roka zmenšila o 0,9 %. Pokles tak zaznamenala prvýkrát za obdobie troch kvartálov.

Medziročný pokles bol na úrovni 3,5 %. Je to ďalší náznak toho, že spomalenie rastu svetovej ekonomiky a napätie medzi Japonskom a Čínou posúvajú tretiu najväčšiu ekonomiku na svete smerom k recesii.

Pokles ekonomiky bude aj naďalej vytvárať tlak na japonskú centrálnu banku, aby zvýšila stimuly pre ekonomiku a to aj napriek tomu, že v októbri banka uvoľnila monetárnu politiku už druhý mesiac po sebe.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...