Poliakov čaká pokles nezamestnanosti, tvrdí premiér Tusk

VARŠAVA 24. mája (WEBNOVINY) – Poľský premiér Donald Tusk predpokladá, že nezamestnanosť v máji pokračovala v poklese.

„V apríli nezamestnanosť oslabovala už druhý mesiac v rade,“ povedal Tusk v piatok v rozhovore s reportérmi.

„Všetko mi hovorí, že máj bude ďalším mesiacom, kedy nezamestnanosť klesne, dokonca aj keď pôjde iba o malé zníženie,“ uviedol ďalej premiér, ktorý stráca podporu verejnosti pre svoju stranu v čase, keď ekonomika krajiny výrazne spomaľuje tempo rastu. Tusk ďalej očakáva, že vláda rozhodne o novom zákone týkajúcom sa ťažby plynu z bridlíc počas niekoľkých týždňov.

Rast poľského hrubého domáceho produktu (HDP) sa v prvom štvrťroku spomalil. Ekonomika Poľska podľa predbežného odhadu medziročne posilnila o 0,4 % po tom, ako v záverečnom kvartáli vzrástla o 0,7 %. Ide o najslabší rast za štyri roky.

Poľsko za posledné dve desaťročia vykazovalo nepretržité medziročný rast HDP. Určité obdobie po finančnej kríze v z rokov 2008 a 2009 hospodárstvo krajiny odolávalo zhoršeniu globálnej ekonomiky.

Vlani sa však rast poľského HDP spomalil na úroveň približne 2 %. Vláda krajiny prognózuje, že ekonomika sa v tomto roku odrazí od dna a na budúci rok sa začne zotavovať.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...