Politici nemajú odvahu na zmeny trhu práce

28.2.2012

BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) – Žiadna z najvýznamnejších politických strán nemá podľa analýzy spoločnosti Trenkwalder dostatok odvahy na to, aby trh práce na Slovensku prešiel zásadnými zmenami.

Vyplýva to z hodnotenia volebných programov deviatich politických strán, ktoré zrealizovala spoločnosť. Najbližšie k tomu podľa predsedu predstavenstva spoločnosti Trenkwalder Luboša Sirotu majú pravicové strany.

„Ľavica avizuje zvyšovanie priamych daní pre najväčšie firmy, ďalšie ochranárske opatrenia, či zdražovanie pracovnej sily, ktoré v období, kedy krajina bojuje o každého veľkého investora, nezamestnanosti nepomôžu,“ uviedol.

Spoločnosť Trenkwalder hodnotila volebné programy v piatich oblastiach. Ide o oblasť daní a odvodov, vzdelávania a znalostnej ekonomiky, efektívnejšieho fungovania štátu, infraštruktúry a podpory ohrozených skupín obyvateľstva.

Niektoré z opatrení, ktoré spoločnosť považuje za prínosné, pritom chýbajú naprieč celým politickým spektrom. Ide napríklad o podporu príležitostnej práce, kedy by štát umožnil uzatváranie zmlúv o vykonaní práce medzi fyzickými osobami-nepodnikateľmi.

„Veľmi slabé sú aj programy politických strán v oblasti zvýšenia mobility pracovnej sily cez podporu nájomného bývania,“ uviedla spoločnosť. Viacerým politickým stranám podľa Sirotu chýbala odvaha napísať jasný a zrozumiteľný program, ktorý by nebol plný rôznych „dobre znejúcich a často opakujúcich sa fráz“.

Analýza spoločnosti Trenkwalder sa zamerala na volebné programy strán Smer-SD, KDH, SaS, SDKÚ-DS, Obyčajní ľudia-nezávislé osobnosti, Most-Híd, SNS, 99 % a ĽS-HZDS.