Poľnohospodári dostanú na rok od štátu menej peňazí

16.8.2012

BRATISLAVA 16. augusta (WEBNOVINY) – Návrh rozpočtu pre Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na rok 2013 počíta so znížením výdavkov na štátnu pomoc o 26,3 % na 7,37 mil. eur.

Pestovatelia a chovatelia tak budú mať menej peňazí na náhradu škôd po živelných pohromách, zvyšovanie kvality produktov a iné činnosti.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) podľa jej hovorcu Stanislava Nemca bude naopak presadzovať zvýšenie týchto výdavkov na úroveň z roku 2010, keď na štátnu pomoc putovalo takmer 13,5 mil. eur. V najhoršom prípade by podľa SPPK mal mať agrorezort na tento účel vyčlenených, rovnako ako v tomto roku, aspoň 10 mil. eur.

Nemec tvrdí, že zníženie štátnej pomoci by nepriaznivo ovplyvnilo snahy poľnohospodárov vo viacerých oblastiach. Medzi ne patrí budovanie závlahových systémov v produkčných oblastiach Slovenska, ktoré je aj vzhľadom na tohoročné suchá veľmi dôležité pri zabezpečení poľnohospodárskej produkcie.

Taktiež poukazuje na útlm živočíšnej výroby, ktorá sa bez dostatočnej pomoci od štátu len ťažko oživí. Tá má pritom podľa Nemca potenciál na vytváranie pracovných miest hlavne na vidieku.

Celkovo by malo MPRV budúci rok hospodáriť s 1,24 mld. eur, čo je o 12,3 % menej v porovnaní s rozpočtom schváleným na rok 2012. Z prostriedkov EÚ poputuje v roku 2013 do rezortu pôdohospodárstva suma 1,13 mld. eur.

Oproti tohoročnému rozpočtu to znamená pokles o 166 mil. eur. Návrh ministerstva financií uvádza, že medziročný pokles ovplyvnila nižšia alokácia výdavkov EÚ a spolufinancovania z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka.