Poľnohospodári sa chcú stať prioritou vlády

4.4.2012

BRATISLAVA 4. apríla (WEBNOVINY) – Poľnohospodárska a vidiecka politika by sa mala stať jednou z priorít novej vlády.

Ako v stredu podotkol predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milan Semančík, Ľubomír Jahnátek je prvým ministrom pôdohospodárstva v novodobej histórii Slovenska, ktorý nevzišiel z agropotravinárskej praxe.

„Veríme, že svoje manažérske schopnosti, ktoré preukázal v rokoch 2006 až 2010 na poste ministra hospodárstva, dokáže využiť aj v prospech nášho rezortu,“ uviedol Semančík.

SPPK od nového vládneho kabinetu očakáva, že vyvinie maximálne úsilie na zvrátenie negatívneho stavu na trhu s potravinami, kde sa predáva viac ako 50 % výrobkov z dovozu. Riešením je podľa komory obmedzenie nadmerného importu potravinárskeho tovaru a zvýšenie domácej produkcie i odbytu. „Sme pripravení predložiť novému ministrovi námety a návrhy pre tvorbu Programového vyhlásenia vlády,“ konštatoval predseda SPPK.

Medzi kľúčové úlohy nového ministra bude podľa Semančíka patriť vypracovanie a prijatie ucelenej agropotravinárskej a obchodnej stratégie a koncepcie. Rovnako bude podľa neho nevyhnutné vyvinúť maximálne úsilie o zrovnoprávnenie postavenia slovenských poľnohospodárov na spoločnom európskom trhu v rámci rokovaní o reforme Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ na roky 2014 až 2020.

Nový šéf agrorezortu podľa Semančíka nesmie zabudnúť ani na podporu predaja domácich poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov, kde má SPPK takisto pripravených niekoľko podnetov a návrhov.