Poľská centrálna banka brzdí infláciu vyššími úrokmi

9.5.2012

VARŠAVA 9. mája (WEBNOVINY) – Poľská centrálna banka zvýšila v stredu úrokové sadzby o 25 bázických bodov. Napriek náznakom spomalenia ekonomiky sa tak rozhodla brzdiť vysokú infláciu. Hlavná úroková sadzba sa zvýšila na 4,75 %.

Výhľad inflácie zostáva dôvodom na obavy aj po marcových náznakoch zmiernenia. Možno očakávať, že ceny počas leta zrýchlia tempo rastu, uviedol minulý mesiac guvernér poľskej centrálnej banky Marek Belka a dodal, že poľský zlotý už vyčerpal veľkú časť svojho potenciálu na zhodnocovanie.

Rastúcu infláciu sa bude snažiť zastaviť aj Britská centrálna banka, Bank of England. Tá stojí pred rozhodnutím, či
poskytne britskej ekonomike ďalšie peňažné prostriedky.

Na dvojdňovom stretnutí, ktoré sa začne v stredu, bude Bank of England rozhodovať aj o tom, či ponechá svoju hlavnú úrokovú sadzbu na historickom minime 0,5 %. Na aprílovom stretnutí všetci deviati členovia rady pre monetárnu politiku súhlasili s ponechaním úrokovej miery na súčasnej úrovni, jeden z členov však vyzval na viac stimulov zo strany Bank of England pre britskú ekonomiku s cieľom zvýšiť ekonomickú aktivitu.

Analytik spoločnosti Investec bank Philip Shaw očakáva, že britská centrálna banka poskytne britskej ekonomike stimul vo výške 31 mld. eur. Od posledného zasadnutia Bank of England v apríli sa Veľká Británia podľa oficiálnych údajov opäť dostala do recesie.