Poľská centrálna banka nezmenila úrokové sadzby

VARŠAVA 8. februára (WEBNOVINY) – Poľská centrálna banka v stredu rozhodla o ponechaní svojej kľúčovej úrokovej sadzby na nezmenenej úrovni 4,5 %.

Inflácia sa totiž nachádza výrazne nad cieľovou úrovňou a vyhliadky ekonomického rastu, hoci sa mierne zhoršujú, sú aj naďalej dobré. Všetci 27 analytici, ktorých vo svojom prieskume oslovila agentúra Reuters, predpokladali, že centrálna banka úrokové sadzby nezmení.

„Najpravdepodobnejším scenárom počas prvej polovice tohto roka je, že centrálna banka ponechá sadzby na nezmenenej úrovni. Je pravda, že ekonomike sa darí lepšie, než sa očakávalo, ale stále existuje riziko spomalenia v tomto roku,“ povedal Piotr Bujak, hlavný ekonóm banky Nordea.

Inflácia v Poľsku bola vlani nad úrovňou 3,5 %, ktorú centrálna banka považuje za maximálne prípustnú. Tvorcovia menovej politiky na to reagovali tým, že od januára do júna základnú úrokovú sadzbu zvýšili celkovo o 100 bázických bodov. Centrálna banka potom zvolila vyčkávaciu taktiku, ale všeobecne sa predpokladá, že v druhej polovici tohto roka úrokové sadzby zníži, keďže ekonomika spomaľuje.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...