Poľsko chce postaviť atómovú elektráreň

15.10.2012

VARŠAVA 15. októbra (WEBNOVINY) – Poľsko bude pokračovať vo svojom pláne výstavby prvej jadrovej elektrárne v krajine. Povedal to v pondelok člen vlády.

Rozptýlil tak špekulácie, že investícia za 50 mld. zlotých (PLN) by sa nemusela zrealizovať.

Premiér Donald Tusk totiž v piatok vo svojom prejave nespomínal projekt jadrovej elektrárne, hoci predstavil mnoho plánovaných investícií do infraštruktúry na podporu spomaľujúcej ekonomiky.

Vláda plánuje investovať do energetického sektora do konca tejto dekády 60 mld. PLN.

„Do výstavby jadrovej elektrárne poputuje ďalších 50 mld. PLN, toto investičné rozhodnutie a výber technológie príde až v roku 2015,“ povedal minister financií Mikolaj Budzanowski.

Zároveň dodal, že poľská energetická spoločnosť PGE, ktorá dostala poverenie na riadenie nukleárneho projektu, začala vyhľadávať lokalitu pre elektráreň, pričom tento proces by sa mal skončiť v roku 2015.

Poľsko chce postaviť jadrovú elektráreň, aby znížilo svoju závislosť na uhlí. Krajina chce spustiť jadrovú elektráreň s inštalovaným výkonom 3 GW do roku 2023. Do roku 2030 sa má kapacita zdvojnásobiť.

Americko-japonská firma GE Hitachi, francúzska Areva a Westinghouse, americká divízia japonskej Toshiby, už naznačili, že majú záujem o dodávky technológie pre poľskú jadrovú elektráreň.