Poľsko a EÚ čoskoro prekonajú krízu, tvrdí premiér Tusk

VARŠAVA 4. augusta (WEBNOVINY) – Poľská ekonomika sa čoskoro dostane zo svojho hlbokého poklesu a Európa sa taktiež dostáva z krízy.

V sobotu to vyhlásil poľský premiér Donald Tusk. Podľa jeho slov už údaje o raste poľského hrubého domáceho produktu (HDP) v druhom kvartáli by mali poukázať na mierne zotavenie.

„Celkom jasne cítime, že kríza sa blíži ku koncu, hoci tieto časy určite nie sú bez napätia,“ povedal Tusk. „Verím, že čoskoro budem môcť oznámiť, že kríza v Poľsku aj v Európe sa končí,“ dodal. Podľa odhadov ministerstva financií poľská ekonomika v druhom kvartáli vzrástla o 0,7 % až 0,8 %.

Poľský premiér poukázal na zotavujúci sa priemyselný sektor v krajine, ktorý sa v júli vrátil k rastu po pätnástich mesiacoch poklesu po sebe. Poľská centrálna banka, ktorá v druhej polovici roka taktiež očakáva zlepšenie, oznámila, že v júli končí s cyklom znižovania úrokových sadzieb.

Hlavnú úrokovú sadzbu plánuje ponechať na rekordnom minime 2,5 % minimálne do konca tohto roku. V období medzi novembrom minulého roku a júlom tohto roku banka znížila úrokové sadzby o 225 bázických bodov. Na prelome rokov 2012 a 2013 zaznamenala poľská ekonomika hospodársky rast blízko nuly a miera nezamestnanosti v krajine dosiahla vo februári viacročné maximum 14 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...