Poľsko mení systém dôchodkov, zo súkromného plní kasu štátu

6.12.2013

VARŠAVA 6. decembra (WEBNOVINY) – Poľský parlament v piatok tesnou väčšinou schválil vládny plán dôchodkovej reformy, ktorá počíta s presunom veľkej časti úspor zo súkromných fondov do štátneho systému. Zmeny, ktoré majú nadobudnúť účinnosť vo februári budúceho roka, odhlasovala dolná komora pomerom hlasov 232 ku 216.

Podľa schválenej legislatívy budú musieť fondy previesť do štátnej sociálnej poisťovne všetky vládne dlhopisy. Vláda ich chce následne zrušiť a tým výrazne znížiť verejný dlh. Chýbajúce peniaze na výplatu dôchodkov by sa v budúcnosti uhrádzali zo štátneho rozpočtu.

Fondy spravovali v septembri aktíva v objeme 292 mld. poľských zlotých (PLN) alebo 18 % vlaňajšieho hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny. Z tejto sumy investovali do vládnych dlhových nástrojov zhruba 55 %.

Zmeny v poľskom dôchodkovom systéme síce výrazne znížia verejný dlh, kritici však upozorňujú, že v dlhodobom horizonte zhoršia situáciu verejných financií. Pochybnosti o vládnom pláne vyjadril aj prezident krajiny Bronislaw Komorowski, minulý mesiac však naznačil, že zmeny nebude blokovať. Očakávané dopady reformy už vládny kabinet vo Varšave zapracoval do návrhu budúcoročného štátneho rozpočtu.