Poľsko musí pre referendum o eure zmeniť ústavu

VARŠAVA 27. marca (WEBNOVINY) – Poľský premiér Donald Tusk v utorok podporil vypísanie referenda o členstve krajiny v eurozóne.

Aktuálne prieskumy naznačujú, že väčšina obyvateľov 38-miliónovej krajiny by hlasovala proti.

K prijatiu spoločnej meny sa Poľsko zaviazalo v rámci členstva v Európskej únii, krajina však predtým potrebuje zmeniť svoju ústavu.

Podľa skorších vyjadrení poľských predstaviteľov si má Varšava oficiálny časový plán vstupu do menovej únie stanoviť až po parlamentných voľbách v roku 2015.

„Uprednostnil by som dohodu o zmene ústavy, aby sa mohlo uskutočniť referendum o vstupe (do eurozóny),“ povedal Tusk na tlačovej konferencii.

Poľská vládna koalícia sa v parlamente opiera o tesnú väčšinu. Dvojtretinovú väčšinu potrebnú na zmenu ústavy tak v dolnej komore parlamentu nezíska bez hlasov najsilnejšej opozičnej strany Právo a spravodlivosť (PiS). Tá sa v minulosti vyjadrila, že zavedenie eura musí potvrdiť referendum.

Vstup Poľska do eurozóny odmietajú takmer dve tretiny jeho obyvateľov Vyplýva to z aktuálneho prieskumu verejnej mienky, o ktorom informoval v utorok denník Rzeczpospolita. Za prijatie spoločnej európskej meny sa v ňom vyslovilo iba 32 % z viac ako tisíc opýtaných respondentov. Opačný názor na vstup do spoločnej menovej únie vyslovilo 62 % opýtaných.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...