Pomoc Španielsku je podľa ministrov G7 krok k fiškálnej únii

10.6.2012

WASHINGTON 10. júna (WEBNOVINY) – Ministri financií skupiny najvyspelejších krajín sveta G7 vítajú plán eurozóny na rekapitalizáciu španielskych bánk a tvrdia, že ide o dôležitý krok smerom k hlbšej fiškálnej integrácii v regióne.

Informovalo tom v sobotu americké ministerstvo financií po skončení telekonferencie venovanej situácii v Španielsku.

„Ministri G7 vítajú španielsky plán rekapitalizácie svojho bankového systému a vyhlásenie Eurogroup finančne podporiť tento krok,“ uvádza sa v stanovisku.

„Tieto opatrenia predstavujú dôležitý krok vpred, keďže eurozóna smeruje k hlbšej finančnej a fiškálnej únii, ktoré majú podprieť menovú úniu,“ tvrdia ďalej ministri. Skupinu G7 tvoria USA, Japonsko, Kanada, Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Veľká Británia.

Ministri financií eurozóny v spoločnom stanovisku po sobotňajšej telekonferencii uviedli, že Španielsko oficiálne požiada svojich partnerov z eurozóny o pomoc pre svoje problémové banky. Keď Španielsko oficiálne o pomoc požiada, dostane peniaze až do výšky 100 mld. eur, uvádza sa ďalej v stanovisku.

Ministri tiež uviedli, že finančná pomoc bude krajine poskytnutá cez Európsky fond finančnej stability (EFSF) aj cez Európsky mechanizmus pre stabilitu (ESM) a je určená na rekapitalizáciu bánk s najväčšími problémami. „Eurogroup bola informovaná, že španielski vládni predstavitelia predložia v krátkom čase formálnu žiadosť,“ uvádza sa v stanovisku.