Portugalská vláda naleje do bánk viac ako šesť miliárd eur

4.6.2012

LISABON 4. júna (WEBNOVINY) – Portugalsko vloží do troch bánk spolu 6,65 mld. eur. Cieľom je, aby súkromné finančné ústavy Millennium bcp a Banco BPI, ako aj štátom kontrolovaná CGD dosiahli kapitálovú primeranosť v zmysle požiadaviek Európskeho úradu pre bankový dohľad (EBA), uviedlo v pondelok portugalské ministerstvo financií.

Vláda naleje 5 mld. eur do bánk z prostriedkov medzinárodného úverového programu. Najväčší finančný ústav v krajne podľa aktív Millennium bcp oznámil, že z krízového fondu chce čerpať 3 mld. eur, 500 mil. majú poskytnúť akcionári.

Tretia najväčšia verejne obchodovaná portugalská banka Banco BPI žiada 1,3 mld. eur, jej akcionári majú prispieť sumou 200 mil. eur.

Medzinárodný menový fond (MMF) a EÚ vlani Portugalsku schválili balík krízových úverov v celkovej sume 78 mld. eur. V rámci dohody o záchrannom programe sa na pomoc bankám vyčlenilo 12 mld. eur. Veriteľské inštitúcie v apríli konštatovali, že Lisabon plní ciele pri znižovaní deficitu a krajina by sa v budúcom roku mohla vrátiť na finančné trhy.