Portugalská vláda predstavila nový balík úsporných opatrení

LISABON 4. mája (WEBNOVINY) – Portugalský premiér Pedro Passos Coelho v piatok oznámil, že vláda plánuje zrušiť 30-tisíc pracovných miest vo verejnom sektore, zvýšiť dôchodkový vek zo 65 na 66 rokov a predĺžiť pracovný týždeň štátnym zamestnancom z 35 na 40 hodín.

Balík úsporných opatrení, ktorý má krajine zabezpečiť pokračovanie medzinárodnej finančnej pomoci, predstavil v rámci večerného príhovoru adresovaného všetkým občanom.

Coelhova stredopravicová vláda očakáva, že nový „strednodobý program“ prinesie štátu do roku 2016 úspory vo výške šiestich miliárd eur.

Deficit verejných financií by mal vďaka nemu tento rok dosahovať približne 5,5 percenta hrubého domáceho produktu, zatiaľ čo v nasledujúcich rokoch by mal postupne klesnúť pod trojpercentnú hranicu dohodnutú v rámci eurozóny. Vláda týmto spôsobom reaguje na rozhodnutie ústavného súdu zo začiatku apríla, keď po zrušení viacerých nepopulárnych opatrení musela prehodnotiť svoje plány.

Nový program teraz musí schváliť Európska komisia, Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond, ktoré od roku 2011 poskytujú Portugalsku finančnú pomoc v celkovej hodnote 78 miliárd eur.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...