Portugalské banky aj naďalej čelia úverovým rizikám

LISABON 28. mája (WEBNOVINY) – Hlboká recesia v Portugalsku znamená, že bankový sektor bude aj naďalej čeliť úverovým rizikám, a to napriek tomu, že podiel nesplácaných úverov oproti prvým mesiacom minulého roka klesol.

V utorok to uviedla portugalská centrálna banka. „V porovnaní s prvým štvrťrokom 2012 sme boli svedkami mierneho poklesu problémových úverov,“ konštatovala centrálna banka vo svojej správe o finančnej stabilite.

Podľa nej ťažil bankový sektor z lepšieho prístupu k finančným prostriedkom. Portugalské banky sa minulý rok vrátili na dlhopisové trhy, na ktoré nemali prístup od roku 2011, kedy krajina požiadala o medzinárodnú finančnú pomoc. Portugalsko čerpá finančnú pomoc od medzinárodných veriteľov v celkovej hodnote 78 mld. eur.

Portugalská centrálna banka zároveň uviedla, že objem vkladov v portugalských bankách po poklese v roku 2012 opäť vzrástol. Podľa údajov centrálnej banky sa objem vkladov v minulom roku znížil o 2,3 %. „V prvom kvartáli tohto roku nastal nárast individuálnych bankových vkladov,“ uviedla banka.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...