Portugalsko dostalo viac času na úsporné opatrenia

LISABON 15. marca (WEBNOVINY) – Portugalsko dostalo viac času na presadenie úsporných opatrení, ku ktorým sa krajina zaviazala v rámci medzinárodnej dohody o finančnej pomoci.

Vyhlásil to v piatok portugalský minister financií Vitor Gaspar. Zástupcovia trojky medzinárodných veriteľov, ktorými sú Európska komisia (EK), Medzinárodný menový fond (MMF) a Európska centrálna banka (ECB), v rámci ukončenia siedmej hodnotiacej misie konštatovali, že vláda v Lisabone plní podmienky záchranného programu, uviedol minister na tlačovej konferencii.

Krajina vďaka tomu dostane ďalšiu splátku pomoci v objeme 2 mld. eur. Veritelia zároveň krajine schválili odklad v plnení plánu, podľa ktorého má krajina presadiť výdavkové škrty v celkovom objeme 2,5 % HDP, o dvanásť mesiacov na rok 2015.

Portugalská ekonomika sa nachádza v najhoršej recesii od 70. rokov a miera nezamestnanosti sa blíži k rekordnej úrovni 17 %.

Vláda s účinnosťou od začiatku tohto roka presadila najrozsiahlejšie zvýšenie daní v moderných dejinách krajiny. Európska komisia minulý mesiac zhoršila tohtoročný výhľad portugalskej ekonomiky na prepad o 1,9 %, kým podľa skoršej prognózy sa mala zmenšiť o 1 %.

Portugalsko od roku 2011 čerpá od Medzinárodného menového fondu a EÚ finančnú pomoc v objeme 79,5 mld. eur.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...