Portugalsko dostane ďalšiu tranžu, plní podmienky pomoci

LISABON 20. novembra (WEBNOVINY) – Medzinárodní veritelia sa zhodli, že Portugalsko plní podmienky mimoriadnej pomoci a uvoľnia krajine ďalšiu tranžu v sume 2,5 mld. eur napriek zvyšujúcim sa rizikám v ekonomike.

V rámci šiestej hodnotiacej misie, ktorá trvala jeden týždeň, veritelia konštatovali, že krajina pokročila v reformovaní svojej ekonomiky, čo Lisabonu umožní vstúpiť na dlhopisové trhy podľa plánu v budúcom roku.

EÚ a Medzinárodný menový fond rovnako ako portugalská vláda očakávajú, že ekonomika v budúcom roku oslabí o 1 % po poklese o 3 % v tomto roku.

Portugalské hospodárstvo by sa malo vrátiť k rastu v roku 2014. „Dôvera vo vyhliadky pre Portugalsko sa aj naďalej zvyšuje, a to rovnako medzi jeho inštitucionálnymi partnermi a účastníkmi na trhu,“ povedal Olli Rehn, eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti.

Portugalský minister financií Vitor Gaspar uviedol, že po vyplatení tranže v sume 2,5 mld. eur jeho krajina celkovo dostane 87 % z úverového programu v sume 78 mld. eur.

Zároveň však povedal, že riziká aj naďalej pretrvávajú, v neposlednom rade aj pre recesiu v susednom Španielsku, ktoré je najväčším exportným trhom Portugalska.

Fínska ministerka financií Jutta Urpilainen, vyhlásila že si nie je istá, či ministri financií eurozóny na svojom utorkovom stretnutí schvália Grécku ďalšiu tranžu z mimoriadneho úverového programu. „Nie som si vôbec istá, čo sa stane. Je potrebných viac informácií pred tým, ako bude prijaté rozhodnutie, takže situácia je otvorená,“ povedala ministerka financií Jutta Urpilainen.

Tiež zopakovala, že Fínsko je pripravené poskytnúť Grécku viac času na splnenie cieľov v rámci zahraničnej pomoci, avšak tvrdí, že reštrukturalizácia dlhu Atén je vylúčená.

Grécka vláda tento mesiac presadila nové úsporné opatrenia, aby splnila podmienky finančnej pomoci. Podľa gréckeho premiéra Jannisa Stournarasa Atény v súčasnosti spĺňajú všetky požiadavky veriteľov.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...