Portugalsko a Grécko zaznamenali rekordnú nezamestnanosť

ATÉNY 9. mája (WEBNOVINY) – Miera nezamestnanosti v Grécku dosiahla vo februári 27 % a stúpla tak z januárovej revidovanej úrovne 26,7 %. Informoval o tom vo štvrtok grécky štatistický úrad ELSTAT. Je to najvyššia miera nezamestnanosti od roku 2006, kedy ELSTAT začal zverejňovať tieto údaje. Februárová miera nezamestnanosti v Grécku viac ako dvojnásobne prevyšuje priemer eurozóny. V tomto regióne bola v marci miera nezamestnanosti v priemere na úrovni 12,1 %.

Grécko urobilo pokrok pri znižovaní vládneho dlhu a zvyšovaní konkurencieschopnosti, potrebuje však uskutočniť štrukturálne reformy, aby zabezpečilo ozdravenie ekonomiky. V pondelok to vyhlásili predstavitelia Medzinárodného menového fondu (MMF) po návšteve krajiny. Podľa MMF musí Grécko urobiť viac v boji proti „notorickým“ daňovým únikom. Grécky dlh by mal do roku 2022 poklesnúť pod úroveň 110 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Miera nezamestnanosti v Portugalsku dosiahla v prvom kvartáli tohto roku rekordnú výšku 17,7 %. Informoval o tom vo štvrtok portugalský štatistický úrad. V štvrtom kvartáli minulého roka bola miera nezamestnanosti na úrovni 16,9 %. Za celý rok 2013 by miera nezamestnanosti v krajine podľa vládnej prognózy mala dosiahnuť úroveň 18,2 % a v budúcom roku by mala byť vo výške 18,5 %. Portugalská ekonomika v roku 2012 poklesla o 3,2 % a v tomto roku by mala podľa odhadov oslabiť o ďalších 2,3 %.

Portugalský premiér Pedro Passos Coelho v piatok oznámil, že vláda plánuje zrušiť 30 tisíc pracovných miest vo verejnom sektore, zvýšiť dôchodkový vek zo 65 na 66 rokov a predĺžiť pracovný týždeň štátnym zamestnancom z 35 na 40 hodín. Coelhova stredopravicová vláda očakáva, že nový „strednodobý program“ prinesie štátu do roku 2016 úspory vo výške šiestich miliárd eur.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...