Portugalsko a Írsko možno splatia pomoc neskôr

AMSTERDAM 1. marca (WEBNOVINY) – Portugalsko a Írsko by mohli získať viac času na splatenie krízových úverov.

Uviedol to vo štvrtok šéf skupiny ministrov financií eurozóny Jeroen Dijsselbloem. Krajinám by to podľa neho uľahčilo návrat na kapitálové trhy.

„Zvažujeme, že v rámci súčasného programu a súčasných úverov im dáme viac času,“ povedal Dijsselbloem v holandskom parlamente. Dlhšia lehota na splatenie pôžičiek by krajinám umožnila postaviť sa na vlastné nohy s menšími rizikami, dodal holandský šéf Euroskupiny.

Zdroje oboznámené s rokovaniami podľa agentúry Reuters uviedli, že vlády členských štátov eurozóny podporujú myšlienku poskytnúť dvom krajinám viac času na splatenie úverov s cieľom uľahčiť návrat na kapitálové trhy.

Írsko od roku 2010 čerpá od Medzinárodného menového fondu (MMF) a eurozóny finančnú pomoc v objeme 67 mld. eur. Portugalsko, ktoré požiadalo o pomoc v roku 2011, dostalo od medzinárodných veriteľov úverový program v objeme 79,5 mld. eur. Írsku má jeho program vypršať v tomto roku a Portugalsku v roku 2013.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...