Posilnili trhy v Európe, USA aj v Japonsku

BRATISLAVA 6. marca (WEBNOVINY) – Európsky akciový trh v utorok posilnil na niekoľkoročné maximum. Podporilo ho viacero optimistických výhľadov firiem a perspektíva pokračovania stimulov zo strany globálnych centrálnych bánk.

Očakáva sa totiž, že Európska centrálna banka (ECB) a Bank of England na tohtotýždňových zasadaniach ohlásia pokračovanie svojich mimoriadne voľných menových politík po tom, ako predstavitelia amerického Federálneho rezervného systému (Fed) ubezpečili, že program stimulov zo strany centrálnej banky USA zatiaľ bude pokračovať.

Paneurópsky index FTSEurofirst 300 uzavrel vyššie o 1,8 %, a to na úrovni 1 189,02 bodu, čiže najvyššie za 4,5 roka. V rámci jednotlivých firiem posilnili napríklad Deutsche Post a britská spoločnosť Wood Group podnikajúca v oblasti služieb v energetike, ktoré si vďaka optimistickejším výhľadom pripísali 5,8 a 7,9 %. Automobilka Fiat tiež vzrástla po tom, ako potvrdila svoje plány pre rok 2013.

Americký akciový trh v utorok tiež vzrástol. Priemyselný index Dow Jones poskočil na rekordnú uzatváraciu úroveň a dostal sa najvyššie od roku 2007. Známky posilňovania ekonomiky USA a pokračujúca podpora zo strany Federálneho rezervného systému (Fed) pomohli rastu indexu Dow Jones od začiatku tohto roka o takmer 9 %.

V utorok posilnili akcie vo všetkých segmentoch, pričom desať z tridsiatich akciových komponentov indexu Dow Jones dosiahlo nové 52-týždňové maximá. Vzrástla uzatváracia hodnota 71 % titulov newyorskej burzy. Index Dow Jones posilnil o 0,89 % na 14 253,77 bodu, index Standard & Poor’s 500 získal 0,96 % a uzavrel na úrovni 1 539,79 bodu a technologický Nasdaq vzrástol o 1,32 % na 3 224,13 bodu.

Darilo sa aj japonskej burze. Hlavný tokijský index Nikkei v stredu stúpol na nové 4,5-ročné maximum, keďže mu pomohol rekordný rast amerického akciového trhu. Nadpriemerne posilnili odvetvia maloobchodu, poisťovníctva, informatiky a telekomunikácií. Nikkei napriek rastu jenu získal 2,1 % a uzavrel na úrovni 11 932,27 bodu.

Ide o jeho najvyššiu uzatváraciu úroveň od konca roka 2008. Širší index Topix si pripísal 1,5 % a vzrástol na 1 003,22 bodu, čiže najvyššie od októbra 2008. Hodnota akcií spoločnosti Sharp Corp poskočila o 14,1 % na mesačné maximum po tom, ako zdroje uviedli, že juhokórejská firma Samsung Electronics Co Ltd sa chystá investovať do firmy Sharp zápasiacej s problémami. MS&AD Insurance Group Holdings Inc zdražela o 6,2 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...