Poslanci budú opäť rokovať o dôchodkoch

BRATISLAVA 2. augusta (WEBNOVINY) – Parlament na 4. schôdzi pokračuje v rokovaní o zmenách v dôchodkovom systéme a odvodoch.

Poslanci v stredu podvečer ukončili rozpravu o návrhu na skrátené legislatívne konanie k zmenám v prvom a druhom dôchodkovom pilieri.

Pokračujú však v prvom čítaní o samotnom návrhu novely zákona o sociálnom poistení. Do rozpravy je písomne prihlásených ešte 12 poslancov.

Sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri čaká zníženie príspevkov zo súčasných 9 percent na 4 percentá hrubej mzdy, zvýšenie poplatkov pre dôchodkové správcovské spoločnosti a umožnenie výstupu z kapitalizačného piliera.

Súčasná výška poplatku za správu dôchodkového fondu 0,3 percenta ročne z čistej hodnoty majetku zostane len v garantovanom fonde, v negarantovaných fondoch sa tento poplatok má zvýšiť dvojnásobne na 0,6 percenta z čistej hodnoty majetku sporiteľa.

Minimálny vymeriavací základ pre SZČO na výpočet odvodov na sociálne a zdravotné poistenie sa od začiatku budúceho roka má zvýšiť zo súčasných 44,2 percenta priemernej mzdy na 50 percent priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov.

Súčasné 40-percentné paušálne výdavky sa pre SZČO ohraničia stropom 420 eur mesačne. Kabinet tiež odvodmi viac zaťaží príjem z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Vyššie odvody čakajú aj ľudí, ktorí zarábajú viac ako 1200 eur mesačne.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...