Poslanci odsúhlasili zavedenie bločkovej lotérie

BRATISLAVA 15. mája (WEBNOVINY) – Na Slovensku pribudne nová hazardná hra. Poslanci parlamentu totiž v stredu podporili nepriamu zmenu zákona o hazardných hrách, a to v rámci novely Colného zákona, na základe ktorej bude súčasťou tzv. štátnej lotérie aj nová lotéria pokladničných dokladov.

Novela Colného zákona by účinnosť mala po podpísaní prezidentom nadobudnúť od začiatku júla tohto roka, avšak zmeny týkajúce sa tzv. bločkovej lotérie by mali byť účinné od 1. septembra 2013.

Do lotérie pokladničných dokladov by tak mal byť zaradený žreb vydaný prevádzkovateľom hráčovi po predložení pokladničného dokladu, ktorý bol vyhotovený až po 31. auguste 2013.

V schválenej novele sú vymedzené základné charakteristiky lotérie pokladničných dokladov. Hlavným znakom odlišujúcim túto lotériu od iných lotériových hier pritom je, že hráč môže získať žreb tejto lotérie výlučne na základe údajov z pokladničného dokladu, pričom nie je podmienkou účasti na tejto hre zaplatenie vkladu. „V lotérii pokladničných dokladov nebude vopred určený počet žrebov a do žrebovania budú zaradené žreby vydané prevádzkovateľom lotérie pokladničných dokladov na základe údajov z pokladničného dokladu. Výhercom v lotérii pokladničných dokladov bude hráč, ktorý sa preukáže žrebom s číslom alebo iným označením zhodným s vyžrebovaným číslom alebo iným označením žrebu,“ uvádza sa v novele.

V rámci novely Colného zákona poslanci odsúhlasili aj ďalšiu nepriamu zmenu, a to zákona o dani z príjmov. Touto novelou sa zjednocuje spôsob zdaňovania štátnych dlhopisov a pokladničných poukážok s ostatnými formami dlhopisov u daňovníkov – fyzických osôb. Dani vyberanej zrážkou tak budú podliehať iba výnosy z dlhopisov a pokladničných poukážok plynúce daňovníkom nezaloženým alebo nezriadeným na podnikanie, a to Fondu národného majetku SR a Národnej banke Slovenska. Právnické osoby, okrem spomínaných dvoch daňovníkov, ako aj všetky fyzické osoby budú usporadúvať daňovú povinnosť podaním daňového priznania.

Štart novej bločkovej lotérie avizoval minister financií Peter Kažimír ešte v minulom roku. Na príprave žrebovania dokladov z registračných pokladníc ministerstvo financií intenzívne pracovalo so štátnou lotériovou spoločnosťou Tipos a finančnou správou. Rezort financií nechcel podľa Petra Kažimíra urobiť túto lotériu tak, aby dodatočne zvyšovala náklady podnikateľov. „Lotéria by mala pre kupujúcich predstavovať motiváciu, aby si zobrali od predávajúceho doklad o zaplatení. Dlhodobo sa nedarí vyberať dostatok daní, ktoré by mali byť v štátnom rozpočte,“ povedal koncom decembra pre agentúru SITA Peter Kažimír.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...