Poslanci opäť rokujú o zmenách v dôchodkoch

9.8.2012

BRATISLAVA 6. augusta (WEBNOVINY) – Poslanci začali piaty deň 6. schôdze parlamentu rokovaním v druhom čítaní o návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorá zavádza zmeny v dôchodkovom systéme a nastavení odvodov.

Do rozpravy sa písomne prihlásilo 13 poslancov.

O zmenách v dôchodkovom systéme rokuje parlament v skrátenom konaní, o ktoré požiadala parlament minulý týždeň v pondelok vláda Roberta Fica.

Kabinet chce totiž pre horší vývoj verejných financií znížiť príspevky do druhého piliera o mesiac skôr, už od začiatku septembra, a nie od začiatku októbra, ako bol pôvodný zámer. Vláda o mesiac skorším oslabením druhého piliera získa 40 mil. eur.

Sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri čaká zníženie príspevkov zo súčasných 9 % na 4 % hrubej mzdy, zvýšenie poplatkov pre dôchodkové správcovské spoločnosti a umožnenie výstupu z kapitalizačného piliera v období od 1. októbra do 31. decembra tohto roka.

V rovnakom období budú môcť do sporivého piliera vstúpiť ľudia, ktorí zatiaľ nie sú klientmi dôchodkových spoločností.

Vláda Roberta Fica chce tiež zrušiť automatický vstup mladých ľudí do druhého piliera s možnosťou výstupu do dvoch rokov od vstupu a namiesto toho zavedie dobrovoľný vstup pre ľudí do 35 rokov.