Poslanci pokračujú v rozprave o rozpočte na budúci rok

6.12.2013

BRATISLAVA 6. decembra (WEBNOVINY) – Diskusia o návrhu rozpočtu na budúci rok pokračuje v parlamente v piatok druhým dňom. Ako prvý zo zostávajúcich vyše 20 písomne prihlásených poslancov by mal v rozprave vystúpiť podpredseda parlamentu Ján Figeľ (KDH).

Rozpravu otvorili vo štvrtok popoludní vystúpenia ministra financií Petra Kažimíra a jeho predchodcu Ivana Mikloša. Mikloš vládny návrh rozpočtu kritizoval a tvrdil, že neprináša konsolidáciu vedúcu k dlhodobej udržateľnosti verejných financií, ale sústreďuje sa na jednorazové opatrenia. Podľa Kažimíra však má byť základným pilierom konsolidácie zlepšovanie efektivity výberu daní.

Odporúčame aj:

Poslanci diskutujú o zákone roka, rozpravu otvoril minister

Vláda vie len ľuďom dvíhať dane, kritizuje exminister Mikloš

Rozpočet podľa Lipšica vyzerá, ako keby ho pripravil asociál

Pôvodný návrh rozpočtu predložený do parlamentu pritom počítal pre budúci rok s deficitom na úrovni 2,83 % hrubého domáceho produktu, čo by oproti tohtoročným plánovaným takmer trom percentám znamenalo iba mierne zníženie.

Po poslednej aktualizácii daňových prognóz však predstavitelia rezortu financií avizovali, že časť z dodatočných príjmov pôjde v budúcom roku aj na znižovanie schodku, ktorý by tak mal dosiahnuť 2,6 % výkonu ekonomiky.

Z dôvodu nových prognóz vývoja príjmov z daní a odvodov, podľa ktorých by tieto príjmy mali byť len v budúcom roku vyššie o 375 mil. eur, poslanci už pri prerokúvaní rozpočtu vo finančnom výbore navrhli v rozpočte úpravy.

Oproti pôvodnému návrhu by sa tak mali príjmy štátneho rozpočtu v budúcom roku zvýšiť z 13,837 mld. eur na 14,108 mld. eur pri súčasnom navýšení výdavkov z 17,223 mld. eur na 17,392 mld. eur. Deficit štátneho rozpočtu sa tak oproti pôvodnému plánu navrhuje nižší o 102,2 mil. eur na 3,284 mld. eur.

Viac o rozpočte 2014:

Ficova vláda schválila rozpočet na rok 2014

Envirorezort bude mať o tretinu nižší rozpočet

Rezort spravodlivosti si prilepší, viac pôjde na väzenstvo

Vláda ukrojila aj z budúcoročného rozpočtu pre školstvo

Rozpočet ministerstva vnútra sa zvýši o 124 percent

Na obranu pôjde jedno percento hrubého domáceho produktu

Na slovenskú kultúru pôjde z rozpočtu menej peňazí

Úrad vlády dostane budúci rok o 15 percent menej

Rozpočet parlamentu sa zvýši, nakúpia aj počítače

Rezort diplomacie bude mať budúci rok menej peňazí