Poslanci prerokujú aj zákon o rodinnom podnikaní

28.10.2013

BRATISLAVA 28. októbra (WEBNOVINY) – Diskusiou k protokolom, ktoré novelizujú Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd a Dohovor o právach dieťaťa, otvorili v pondelok poslanci 9. deň 25. schôdze parlamentu.

Návrhy predstavil minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Zákonodarcom zostáva prerokovať ešte 38 z pôvodného 94-bodového programu.

Poslanci budú rokovať aj o návrhu zákona o rodinnom podnikaní, ktorý do parlamentu predložili poslanci za KDH. Vláda návrh odporučila neschváliť, rovnako aj ústavnoprávny výbor národnej rady.

Navrhované formy „preferencií“ rodinného podniku, respektíve jeho členov v sociálnom systéme, ako ich navrhujú poslanci za KDH, podľa predsedu výboru Róberta Madeja zasahujú do množstva ďalších právnych noriem. „Ak sa má meniť takýto rozsah legislatívy, potom stráca zmysel, na čo takéto rodinné podniky sú,“ konštatoval Madej s tým, že poslanci za KDH si nevybrali najideálnejšiu formu spracovania. S týmto názorom sa stotožňuje aj poslanec za SaS Martin Poliačik. “Už len v oblasti definície rodiny zaostávame za svetom. Nevidím rozdiel vo farme, ktorú vlastní homosexuálny pár oproti farme, ktorú vlastní muž a žena,“ poznamenal poslanec liberálov. Návrh podľa jeho slov deformuje právo a trhové prostredie. „Potrebujeme podporu malých a stredných podnikateľov, ale to by malo ísť cez systémové zmeny a nie pseudotémy, ktorými potrebujú kresťanskí demokrati odôvodňovať svoju existenciu na politickej scéne,“ uzavrel Poliačik.

V pondelok sa podľa dohody poslaneckého grémia hlasovať nebude, najbližšie hlasovanie čaká zákonodarcov až v utorok o 11:00. V utorok popoludní sa zároveň uskutočnia interpelácie, ktoré minulý štvrtok neboli pre mimoriadnu schôdzu k odvolávaniu ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej.