Poslanci preverujú sporný tender na vrtuľníky

BRATISLAVA 9. októbra (WEBNOVINY) – Poslanci si posvietia na okolnosti výberu prevádzkovateľa záchranárskych vrtuľníkov pre stanice v Bratislave a Trenčíne priamo na ministerstve zdravotníctva (MZ) v stredu.

Zaujímať ich bude najmä to, prečo tieto body zostali päť dní bez licencie. Pre chýbajúce povolenie nemohli vrtuľníky z týchto staníc lietať. Poslanecký prieskum schválil Výbor NR SR pre zdravotníctvo koncom septembra.

„Budeme sa snažiť, minimálne ja, zistiť všetky dôvody, prečo ministerstvo zdravotníctva meškalo s vydaním povolenia a budem sa snažiť nahliadnuť aj do výberového konania, pretože šíria sa po Slovensku fámy, že dôvody meškania neboli ani tak procesné, ale ekonomické a týkali sa tohto druhého uchádzača, ktorý nakoniec nebol úspešný,“ skonštatoval poslanec SDKÚ-DS Viliam Novotný.

Spochybňované konanie

Rezort zdravotníctva dlhodobo tvrdí, že pri výberovom konaní postupoval v súlade so zákonom. Ministerstvo tvrdilo, že termíny boli vyhlásené včas a riadne, avšak uchádzači nedodali všetky potrebné dokumenty, na doplnenie ktorých musel rezort čakať.

Prieskumu by sa mali zúčastniť poslanci ako z opozície tak i z vládneho Smeru. Novotnému mala ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská prisľúbiť, že sprístupnené budú mať všetko. Zvolenská sa pred časom vyjadrila, že tento prieskum víta, je totižto presvedčená, že jej rezort konal v súlade s legislatívou. Opoziční poslanci však meškajúce licencie pre stanice v Bratislave a Trenčíne vnímajú ako ministerkino zlyhanie. Ak podľa Novotného zistia na prieskume, že pri tendri išlo o nekompetentnosť rezortu, bude žiadať politickú zodpovednosť ministerky, v prípade, že pochybenia budú vážnejšie, nevylučuje aj podanie trestného oznámenia na neznámeho páchateľa.

Vyvodenie osobnej zodpovednosti

„Ak prídem k záverom a budem to tak cítiť, že došlo k vážnym pochybeniam, ktoré mohli ohroziť životy a zdravie ľudí, podám trestné oznámenie,“ uviedol Novotný. Spolu s ďalšími opozičnými poslancami už niekoľkokrát vyzvali Zvolenskú, aby pre tender vyvodila osobnú zodpovednosť. Novotný pred časom načrtol aj možnosť jej odvolania, tvrdí však, že najprv musí zistiť čo najviac pravdivých skutočností. „Politická zodpovednosť je pre mňa úplne jasná, politickú zodpovednosť má ministerka Zvolenská a ak necíti túto politickú zodpovednosť, tak inú možnosť zrejme nebudeme mať, je veľmi pravdepodobné, že dáme návrh na odvolanie ministerky zdravotníctva,“ dodal Novotný.

Záchranárske vrtuľníky z Bratislavy a z Trenčína nelietali od 12. do 16. septembra tohto roka. Rezort zdravotníctva stihol do ukončenia platnosti predchádzajúcich licencií vybrať nového prevádzkovateľa len pre päť vrtuľníkových ambulancií. V prípade potreby mali v týchto dvoch neobsadených krajoch zasahovať vrtuľníky z ostatných kútov Slovenska. Licencie pre spomínané dve stanice podpísala Zvolenská v pondelok 16. septembra. Pozíciu si obhájil doterajší prevádzkovateľ, spoločnosť Air – Transport Europe. Opätovne tak bude zastrešovať všetkých sedem staníc VZZS.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...