Poslanci schválili zákon roka, podporil ho iba Smer

12.12.2013

BRATISLAVA 12. decembra (WEBNOVINY) – Slovensko má schválený rozpočet na rok 2014. Parlament ho odobril vo štvrtok hlasmi 81 poslancov vládneho Smeru-SD. Z ostatných zákonodarcov v sále 62 hlasovalo proti, jeden sa hlasovania zdržal a jeden nehlasoval.

Štát by tak mal podľa schválených rozpočtových mantinelov upravených pozmeňujúcim návrhom zohľadňujúcim očakávaný lepší výber daní a odvodov hospodáriť v budúcom roku so schodkom 3,3 mld. eur. Deficit verejnej správy ako celku by mal v budúcom roku dosiahnuť niečo vyše 2,6 % hrubého domáceho produktu.

Viac o rozpočte 2014:

Ficova vláda schválila rozpočet na rok 2014

Envirorezort bude mať o tretinu nižší rozpočet

Rezort spravodlivosti si prilepší, viac pôjde na väzenstvo

Vláda ukrojila aj z budúcoročného rozpočtu pre školstvo

Rozpočet ministerstva vnútra sa zvýši o 124 percent

Na obranu pôjde jedno percento hrubého domáceho produktu

Na slovenskú kultúru pôjde z rozpočtu menej peňazí

Úrad vlády dostane budúci rok o 15 percent menej

Rozpočet parlamentu sa zvýši, nakúpia aj počítače

Rezort diplomacie bude mať budúci rok menej peňazí

Deficit sa oproti pôvodnému plánu znížil

Pôvodný návrh rozpočtu predložený v októbri do parlamentu pritom počítal pre budúci rok s deficitom na úrovni 2,83 % hrubého domáceho produktu, čo by oproti tohtoročným plánovaným takmer trom percentám znamenalo iba mierne zníženie.

Po poslednej aktualizácii daňových prognóz však predstavitelia rezortu financií avizovali, že časť z dodatočných príjmov pôjde v budúcom roku aj na znižovanie schodku, ktorý by tak mal dosiahnuť 2,6 % výkonu ekonomiky.

Z dôvodu nových prognóz o vývoji príjmov z daní a odvodov, podľa ktorých by tieto príjmy mali byť len v budúcom roku vyššie o 375 mil. eur, poslanci už pri prerokúvaní rozpočtu vo finančnom výbore navrhli v rozpočte úpravy, ktoré parlament schválil.

Oproti pôvodnému návrhu sa tak príjmy štátneho rozpočtu v budúcom roku zvyšujú z 13,837 mld. eur na 14,108 mld. eur pri súčasnom navýšení výdavkov z 17,223 mld. eur na 17,392 mld. eur. Deficit štátneho rozpočtu sa tak oproti pôvodnému plánu znížil o 102,2 mil. eur na 3,284 mld. eur.

Časť dodatočných príjmov pôjde na platy učiteľov

Okrem zníženia deficitu má ísť časť dodatočných príjmov z daní a odvodov v budúcom roku napríklad aj na platy učiteľov. Podľa pozmeňujúceho návrhu z finančného výboru sa zvýšili výdavky rezortu školstva o 30 mil. eur.

Ďalších vyše 52 mil. eur smeruje do rozpočtu ministerstva zdravotníctva, najmä na poistné platené štátom. Zvýšili sa tiež výdavky rezortu dopravy o takmer 92 mil. eur na výstavbu diaľnic a rýchlostných ciest. Vyše 3 mil. eur putuje aj na pokrytie výdavkov Slovenskej akadémie vied.

V rámci štvordňovej rozpravy k návrhu rozpočtu na budúci rok pritom z poslancov predložila pozmeňujúce návrhy iba nezaradená poslankyňa Jana Žitňanská. Ich zámerom bolo navýšiť prostriedky na asistentov učiteľov, aby sa mohol zvýšiť počet zdravotne postihnutých detí, ktoré by sa mohli vzdelávať v bežných školách.

Jej návrhy schválené neboli, podľa ministra financií Petra Kažimíra kvôli tomu, že tak, ako boli pozmeňujúce návrhy predložené, boli technicky nerealizovateľné. Ešte v stredu v rámci rozpravy však poslankyni sľúbil, že prostriedky na tento účel zabezpečí počas budúceho roka rozpočtovými opatreniami.

Odporúčame aj:

Návrh rozpočtu označil Kollár za údržbársky a prezidentský

Jozef Mihál staví bradu, že sa Kažimír v rozpočte prerátal

Poslanci diskutujú o zákone roka, rozpravu otvoril minister

Rozpočet podľa Lipšica vyzerá, ako keby ho pripravil asociál

Vláda vie len ľuďom dvíhať dane, kritizuje exminister Mikloš