Poslanec Mihál kritizuje vládu, ľudia si nasporia menej

28.7.2012

BRATISLAVA 27. júla (WEBNOVINY) – Za prejav zbabelosti a pokrytectva Ficovej vlády označil poslanec Jozef Mihál (SaS) to, že súčasná vláda plánuje novelu zákona o sociálnom poistení schvaľovať v skrátenom legislatívnom konaní.

„Je to veľmi dôležitý zákon. Ide o veľmi závažné zmeny, ktoré sa dotknú miliónov občanov na Slovensku,“ povedal na piatkovom brífingu.

Podľa neho by tak poslanci Smeru mali už budúci týždeň odhlasovať to, že všetci ľudia pracujúci na dohody budú platiť odvody, odvody sa zvýšia živnostníkom a takmer 1,5 mil. sporiteľov si v druhom pilieri nasporí na svoj dôchodok menej.

Totalitné maniere

„Takéto totalitné maniere sú v parlamentnej demokracii neprípustné,“ povedal exminister práce a sociálnych vecí. Pripomenul, že vláda Ivety Radičovej pripravovala odvodovú reformu viac ako rok a o legislatívnom návrhu mal parlament rokovať v riadnom, neskrátenom režime.

„Ficova vláda dala tieto závažné zmeny do medzirezortného pripomienkového konania len na tri pracovné dni,“ povedal Mihál.

Verejnosť sa pritom podľa neho pripomienkovania zmien v dôchodkov a odvodoch nemohla zúčastniť. „Ide o brutálne porušenie legislatívnych pravidiel vlády, ktoré nie je ničím ospravedlniteľné,“ dodal.

Upozornil tiež na to, že v návrhu novely zákona o sociálnom poistení je množstvo chýb, ktoré nebude možné odstrániť za taký krátky čas. Navrhovaná novela zákona o sociálnom poistení zavádza zvýšenie odvodov pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a ľudí pracujúcich na dohody.

Dôchodkové piliére

Sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri čaká zníženie príspevkov zo súčasných 9 % na 4 % hrubej mzdy, zvýšenie poplatkov pre dôchodkové správcovské spoločnosti a umožnenie výstupu z kapitalizačného piliera v období od 1. októbra do 31. decembra tohto roka.

V rovnakom období budú môcť do sporivého piliera vstúpiť ľudia, ktorí zatiaľ nie sú klientmi dôchodkových spoločností.

Súčasná výška poplatku za správu dôchodkového fondu vo výške 0,3 % ročne z čistej hodnoty majetku zostane len v garantovanom fonde, v negarantovaných fondoch sa tento poplatok zvýši dvojnásobne na 0,6 % z čistej hodnoty majetku sporiteľa.

Zvýši sa tiež poplatok za zhodnotenie majetku, a to z terajších 5,6 % zo zhodnotenia na 10 % zo zhodnotenia penzijných úspor.